A pictures of the Student Service & Leadership Banners - Commitment, Justice, Leadership, Service, & Citizenship

The 2019-2020 Student Service & Leadership Awards Convocation was held virtually on May 13, 2020. Congratulations to the recipients!

Honor our student leaders in service: Watch Now

 

RSO Pillar Awards

 

Practice Ignatian Values Award

Sigma Phi Epsilon

 

Integrate, Mind, Body & Spirit Award

Volunteers Around the World

 

Commit to Service & Justice Award

Agape Service Organization

 

Become a Global Citizen Award

Han Tao

 

Live a Life of Purpose Award

Building, Advancing, and Loving Indonesia Club

 

New Outstanding Organization of the Year

Music Industry Student Organization

 

Advisor of the Year

Mitch Rufca

 

Student Organization of the Year

ESports

 

University Program of the Year

ASLMU

 

Fraternity Member of the Year

Tommy Bennett, Phi Delta Theta

 

Sorority Member of the Year

Kenzie Hunt, Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated

 

Interfraternal Scholars of the Year

Jamie Klapp, Alpha Phi

Dominick Divine III, Delta Sigma Phi

 

Ambassador of the Year

Luca Basilone

 

Student Employee of the Year

America Negrete

 

Graduate Student Employee of the Year

Francisco Pereira Coutinho

 

Student Supervisor of the Year

Dr. Morgan Gross, Associate Director of the Academic Resource Center

 

Graduate Student Awards

 

Education of the Whole Person Award

Smitty Dukes

Johnny Martinez

Alexandria Mendez

Michael Tuxhorn

 

Encouragement of Learning Award

Taylor Aguilar

Avery Christmas

Brandon Estrella

Max Gleiser

Luke Hart-Moynihan

Michael McCurdy

Krushan Naik

Coady Spaeth

Sihua Wang

 

Service of Faith and the Promotion of Justice Award

Yousef Abdeen

Anthony Ertle

Sydney Minckler

Cecilia Sánchez

 

Peg Dolan R.S.H.M. Award

Mikaela Adams

Hannah Agbaroji

Alaysia Barker-Vaughn

Halley Jeanne Dante

Gabriella Jeakle

Connor Ordonez

Saúl Rascón Salazar

 

Renee L. Harrangue, Ph.D. Award

Seth Bakke

Molly Box

José Miguel Camacho

Chloe Clark

Brion Dennis

Nicole Hernandez

Jose Miguel Lopez Arroyo

Taoyi "Kelly" Lu

Abby Manullang

Jack Mauro

Lizbeth Ramales Arango

Malia Thornton

 

Alfred Kilp, S.J. Award

Tommy Bennett

Grace Bernal

Emmanuel Broussard

Matthew Carungay

Alexis Cordova

Madison Davis

Desiree Diaz

Calvin Foss

Jenica Rose Garcia

Mikayla Gingrey

Adriana Gomez

Gaby Guerrero

Elsie Mares

Taylor Pajunen

Jackson Palen

Maya Paniagua

 

Raymunde McKay, R.S.H.M Award

Elizabeth Bromley

Raleigh Burk

Isaac Cardenas

Ken Cavanaugh

Hannah Christensen-Levy

Jennifer Chua

Jacob Cornblatt

Nicholas Dauchot

Camila De Pierola

Ryan Hopkins

Salma Kamal

Ali King

Briana Ortiz

Sebastian Pereira

Hallie Ryan

Emily Sinsky

Ariana Siordia

Angel Vazquez

Kapri Washington

Matthew Williams

 

James Loughran, S.J. Service Award

Alejandra Vasquez

 

Donald P. Merrifield, S.J. Intercultural Award

Kilan McCardie

 

The Magis Award

The Class of 2020

 

Robert Graham, S.J. Award

Luca Basilone

Kate Wilson

 

Other Recognitions

Academic Community of Excellence (ACE) Scholars

Outstanding Academic Achievement Awards are presented to at least two students from each ACE cohort who have earned the highest graduate point average in the Fall 2019 academic term.

The recipients of this year's awards are:

  • Lucie Everett ’22
  • Nicole Hernandez ’22
  • Leonardo Garcia Cerecedo ’21
  • Malcolm Kam ‘21
  • Zoe Bell ‘20
  • Ingrid Yue ‘20